Jak vybrat ten správný spacák
Není nic krásnějšího než dýchat čerstvý horský vzduch, pozorovat noční oblohu z tepla spacáku a nechat se probudit paprsky vycházejícího slunce. Jak ale vybrat to správné vybavení, aby nám u těchto kouzelných dobrodružství nebyla zima, ale zároveň jsme na zádech nenosili zbytečnou zátěž? O tom si můžete přečíst v dnešním článku.
Není spacák jako spacák!
Když si vybíráte spací pytel, je potřeba si nejdřív položit několik otázek:
- V jakých teplotních podmínkách v něm chci spát?
- Budu ho nosit na zádech, nebo vozit v autě?
- Kolik do něj chci investovat peněz?
V jakých podmínkách budu spát?
Každý spacák je určený do jiných teplotních podmínek, proto je rozdělujeme do tří kategorií - letní, třísezonní a zimní. Díky tomuto označení se i lajk snadno zorientuje k čemu je spacák určen. Pro přesnější určení bývá na spacáku uvedeno, do jakých teplot je určen, pomocí tří teplotních údajů:
- Komfort - ideální teplota pro jakou je spacák určen,
- limit - teplota, pod kterou vám už bude zima,
- extrém - teplota, při níž ještě přežijete bez vážného poškození zdraví.
Pro představu běžný třísezonní spacák má hodnoty (-3, -9, -27).
Díky těmto údajům se lépe orientujeme v tom, k čemu je spacák učený, je však potřeba zohlednit i další faktory:
- Vítr - Pokud spíte pod širákem a fouká, tepelný komfort se výrazně snižuje (pomůže závětří, stan, bivakovací pytel). Podobně působí i vlhkost.
- Únava - Spacák jako takový žádné teplo nevydává, jen zadržuje to, které vytváří vaše tělo. Pokud jste vyčerpaní, nebo podchlazení, bude se vám prostor hůře vyhřívat.
- Pohlaví - Ženy mají obecně horší tepelný komfort než muži, proto si běžně kupují do stejných podmínek o třídu teplejší spacáky než muži.
- Izolace od země - U spacího pytle neizoluje samotný materiál, ale vzduch, který je schopen absorbovat. Část spacáku, na které ležíte, není schopna nasát vzduch, proto, pokud nemáte kvalitní karimatku, může vám být zima od spodu.
- Velikost - Spacáky se běžně vyrábějí v různých velikostech, má to dva důvody. Jedním je ten, aby stošedesáti centimetrová holka zbytečně netahala spacák pro dvoumetrového chlapa. Druhý důvod je objem vzduchu, který musíte vyhřát - čím větší spacák, tím je ho tam více. Ze stejného důvodu se používají spacáky tvarované podle těla, tzv. mumie.
Peří vs. syntetika
Zde si odpovíme na zbylé dvě otázky. Spací pytle se plní buďto přírodním peřím nebo syntetickými materiály. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.
Výhody peří:
- Nízká váha (30-50% oproti syntetice),
- malý objem (30-50% oproti syntetice),
- dlouhá životnost (pokud se o péřák dobře staráte, vydrží i více jak deset let).
Nevýhody peří:
- Vysoká cena,
- nižší odolnost proti vlhkosti,
- peří je alergen (existují však i varianty hypoalergeního peří - např. od značky Patizon)
Výhody syntetiky:
- Nízká cena,
- vyšší odolnost proti vlhkosti.
Nevýhody syntetiky:
- Vysoký hmotnost,
- velký objem,
- krátká životnost (spacák již po dvou letech nemá deklarované vlastnosti),
- prakticky neexistují zimní syntetické spacáky (protože by se s nima nikdo netahal)-
Jednoduše řečeno, pokud sháníte spacák, který přivezete autem do kempu a neplánujete za něj dát tisíce, kupte si syntetiku. Jestli se chystáte na horská dobrodružství, investujte do peří. Pokud to neuděláte dnes, časem určitě ano a ten synteťák vám bude doma zbytečně zavazet.
Není peří jako peří
Na náplně spacích pytlů se používají dva druhy peří - kachní a husí. Obecně platí, že husí peří je kvalitnější, má delší životnost a vyšší hodnotu cuin. Kachní peří může někomu při navlhnutí nepříjemně zapáchat.
Co je to hodnota "cuin"?
Jednotka cuin určuje na kolik kubických palců se "nafoukne" 1 unce (28,4g) peří. To znamená, že čím vyšší je hodnota cuin, tím lepší bude izolace při stejné hmotnosti nebo nižší hmotnost při stejné izolaci. Například spací pytel se 600g peří 800 cuin bude mít zhruba stejné izolační vlastnosti, jako 800g peří 600 cuin. Množství cuin neudává jenom původ peří, ale i jeho složení - poměr prachového a draného peří. Kvalitní peří má poměr alespoň 80% prachového a 20% draného, nejkvalitnější má pak poměr až 95:5, to už je však na úkor jeho životnosti.
S membránou, nebo bez?
Výhodou membránových spacáků je jejich částečná nepromokavost, na druhou stranu mají nižší prodyšnost, vyšší hmotnost a hůře se suší. Za mě jednoznačně ty bez a případně dokoupit bivakovací pytel.
Jak se starat o spacák, aby mi dlouho vydržel?
Ať už se jedná o syntetiku nebo peří, spacák je potřeba skladovat rozbalený, jinak ho velice rychle zničíte. Pokaždé, když vám navlhne, důkladně jej vysušte. Peří je dobré občas vyprat, já to dělám cca 2x ročně a vždy v čistírně.
Jaké spacáky používám já?
Nejčastěji používám Warmpeace Viking 600 (číslo 600 uvádí množství peří). Jedná se o klasický třísezonní péřák se 600g kachního peří (600cuin) od české značky Warmpeace. Řekl bych, že co se týče poměru cena/výkon, je to asi to nejlepší, co se dá na našem trhu najít. Jelikož se mé nároky na vybavení, a ochota za něj utrácet, za poslední roky dost zvýšila, dnes bych asi pořídil něco lehčího. I tak, spacák s hodnotami -3/-9/-27, váhou 1 080 gramů ve velikosti 180 centimetrů a cenou do 5 000 Kč, je výborná volba. Pro dámy, které chtějí spát při teplotách kolem nuly nebo lehce pod, doporučuji Viking 900.
Přestože je třísezonní spacák takový univerzál, ve kterém se dá spát jak v létě tak částečně i v zimě, na extrémnější výpravy jsem si pořídil Warmpeace Solitaire 1000. Kilo husího peří se 750 cuin zahřeje i v opravdu velkých mrazech. Můj rekord s ním je -15 stupňů pod širákem, 3.ledna 2019 na Lysé Hoře, a jediná chvíle, kdy mi byla zima, byla ta, když jsem ve dvě ráno vylezl nahý čůrat.
Chcete dostávat upozornění o nových článcích, přednáškách a soutěžích? Registrujte se:
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním údajů a použití e-mailu k marketingovým účelům.