Víkendový přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

22.04.2020

Minulý víkend jsme vyrazili na nádherný přechod liduprázdných Rychlebských hor, o který se s Vámi dnes podělím. Trasa dlouhá 57 km, se stoupáním zhruba 1800 m a klesáním kolem 2 350 m nám zabrala dva dny. Pokud si na to netroufáte, můžete si jeden den přidat. Ke spaní jsme využili boží přístřešek s krbem zhruba v polovině trasy.

Slůně pod Kralickým sněžníkem
Slůně pod Kralickým sněžníkem

Protože v tomto zapomenutém kraji prakticky nefunguje osobní doprava, což trochu komplikuje logistiku, potřebovali jsme dvě auta. Jedno jsme nechali na parkovišti v Račím údolí (viz mapa), druhé pak vyzvedlo řidiče a zavezlo ho na začátek trasy (parkoviště Pod Klepáčem - viz mapa). Je možná i alternativa s cestou zpět vlakem a autobusem, počítejte však s tím, že si cestu asi o 8km protáhnete. A pokud půjdete přes víkend, spoje pojedou až v pondělí.

Z parkoviště Pod Klepáčem (mapa bod START) jsme vyrazili na rozhlednu Klepáč (bod 2 - 2. km), kde jsme se s krásným výhledem nasvačili a vydali se dále, směr Kralický Sněžník. Na trase kolem "Kraličáku" bohužel potkáte docela dost lidí, ale další kilometry Vám to dostatečně vynahradí. Cestou dolů si můžete doplnit vodu na pramenu řeky Moravy kousek pod vrcholem, pohladit si slůně (bod 3 - 11. km), a pokračovat po červené k přístřešku Adélin pramen (bod 4 - 14. km). Pokud jste se rozhodli jít 3 dny, tady je místo, kde můžete přespat. Pokud ne, čeká Vás dalších zhruba 15 kilometrů po zelené a červené, až na přístřešek Císařská lovecká bouda (bod 5 - 29. km), kde by byl doslova hřích nepřespat.

Císařská lovecká bouda
Císařská lovecká bouda

Druhý den pak vyrazíte po zelené, směr rozcestí Smrk - hraničník, kde se napojíte na žlutou značku. 

Pokud jste se rozhodl jít třídenní variantu a Císařská lovecká bouda pro Vás byla moc blízko prvnímu nocovišti, odbočte doprava, kde zhruba po jednom kilometru narazíte na Útulnu Mates (bod 6 -33. km).

Po žluté pak pokračujete na Špíčák - rozcestí, kde odbočíte na červenou, po které jdete až skoro do cíle své cesty. Asi 2 km před koncem trasy narazíte na kouzelnou zříceninu hradu Rychleby (bod 7 - 55. km), kde bych určitě jednou moc rád přespal. Pokud nespěcháte, udělejte to. Po zhruba kilometru ještě potkáte vyhlídku Čertovy kazatelny (bod 8 - 56. km), a pak už jen seběhnout pár set metrů k autu a jste v cíli. 

Zřícenina hradu Rychleby, ideální místo na přespání
Zřícenina hradu Rychleby, ideální místo na přespání

Také u parkoviště najdete moc hezký přístřešek na spaní s ohništěm i krbem, za mě ale vedou rozpadlé hradby bývalého hradu. Pokud nedisponujete (druhým) autem, máte to ještě kousek do Javorníku na nádraží, odkud se můžete vydat buď zpět na zastávku Červený potok obchod, odkud to máte asi 6 km k autu, nebo kamkoli jinam do světa.

Délka trasy: 57 km / 2 dny

Převýšení: stoupání 1820 m, klesání 2 350m

Odkaz na mapu: https://1url.cz/@prechodrychlebky

Hodnocení: malebná a z velké části liduprázdná krajina, nenároční terén, úžasné místo na přespání, dostatek vody na trase (studánky a potůčky), bez možnosti zakoupení občerstvení

Chcete dostávat upozornění o nových článcích, přednáškách a soutěžích? Registrujte se: 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním údajů a použití e-mailu k marketingovým účelům.