Kouzelný přechod Velké Fatry

28.05.2019

Minulý víkend jsme spolu s Jimmym a kamarádkou Alčou vyrazili na kouzelný přechod části Slovenského pohoří Velká Fatra. Tomuto národnímu parku jsem se podvědomě už pár let vyhýbal. Měl jsem totiž za to, že je hřeben zalesněný a nejsou z něj ty kouzelné výhledy, které na horách tolik miluju. Opak je ale pravdou. Jdete po překrásném travnatém hřebeni, na jedné straně vrcholky Malé Fatry, na druhé zas Nízké Tatry, a když je dobrá viditelnost, v dálce můžete obdivovat i Západní Tatry.

Z Ostravy vyrážíme v pátek večer a po necelých třech hodinách v autě jsme v Liptovské Osadě. Odtud nás čekají ještě 3 kilometry k začátku naší cesty, rozcestí Háj pred Teplou dolinou. Zde parkujeme auto, a protože je něco kolem desáté hodiny večer, rozbalujeme spacáky a uleháme ke spánku. Nádherná noční obloha bez jediného mráčku, spolu s malou lahví sektu, zaručuje další kouzelnou noc pod širým nebem.

Ráno vyrážíme po žluté značce. Prvních pár kilometrů vede po asfaltce s pozvolným stoupáním, po chvíli odbočíme do lesa a začínáme nabírat výškové metry. Cestou míjíme útulnu Limba a po přibližně 6 kilometrech dorazíme do Severného Rakytovského sedla. Pokračujeme po zelené a stoupáme na hřeben přes Rakytov, Južné Rakytovské sedlo, Minčol a Sedlo pod Čierným kamenom, zde je možné doplnit vodu z potůčku. Dále pak po zelené na Sedlo Ploskej, kde najdete turistický přístřešek, který je dostatečně krytý na to, aby zde bylo možné v případě nouze přespat i za horšího počasí.

Odtud vyrážíme po žluté na vrchol Ploská a následně po červené dolů. Přes Chyžky (možnost přespat v Salaši pod Kyškami) a po dalších 2 kilometrech dorazíme ke kouzelné Salaši pod Suchým Vrchom, kde jsme nocovali. Vodu naleznete zhruba 300 metrů od chaty, vedou k ní směrovky. 

Pokud by zde bylo plno, alternativou je buďto nedaleká Mandolína nebo skrytý přístřešek, který nenajdete ani v mapách nebo na internetu. Návod jak ho najít je jednoduchý, vystoupáte na Suchý vrch a půjdete lesem ke skalám, které jdou vidět od spodní salaše. Cestou na něj narazíte. 

První den: 16 km (stoupání 1400 m, klesání 650m)


Druhý den pokračujeme po červené značce přes Ostredok, Frčkov a Krížnu. Dále pak po modré přes Líšku a následně Majerovu skálu, kde je krásná vyhlídka na okolní krajinu. Poté ještě pár kilometrů klesáme lesem do Staré Hory, kde vyjdeme přímo u autobusové zastávky. Spoje zpět do Liptovské Osady jezdí v neděli odpoledne zhruba každou hodinu. Tady bychom museli dojít ještě 3 kilometry zpět k autu po cestě. Nám ale autobus ujel před nosem, proto jsem nechal parťačku se psem na zastávce a stopnul si auto. Michal mě nakonec zavezl až k autu, tím nám ušetřil čas, aby Alča stihla vlak v 17:23 z Ostravy do Prahy.

Druhý den: 12 km (stoupání 400 m, klesání 1300 m)

Pokud hledáte krásný a méně náročný dvoudenní výlet do hor, kde nepotkáváte davy lidí, tento přechode Velké Fatry mohu doporučit.

Náročnost: 5/10

Celkem: 28 km (stoupání 1800 m, klesání 1950 m)

Cesta: Z Ostravy autem 185 km (Honzíkův typ: cestou je asi 16 km dlouhý úsek vedený po Slovenské dálnici, pokud nemáte dálniční známku, nastavte si navigaci tak, abyste ji objeli.)

Vybavení: Turistická obuv, vhodné oblečení, spacák, případně i karimatka. Nebrali jsme stan, v plánu bylo buďto spát pod širákem nebo v salaši - tam byly matrace a přikrývky. Na to však nelze spoléhat, kdyby bylo plno nebo byla jiná salaš hůře vybavena.

Voda: Na konci května nebyl problém, vody v potůčcích byl dostatek. Filtr nebyl potřeba.

Pes: Terén není nijak náročný a je vhodný pro psy. Přespat s ním v salaši taky není problém, pokud nenarazíte na někoho, komu by vyloženě vadil.

Upozornění: V NP Velká Fatra žije velké množství medvědů, pokud spíte venku, doporučuji dát veškeré jídlo cca 200 metrů od místa, kde přespáváte.

Mapa: Odkaz na Mapy.cz 

Tipy na cestu:

Pokud vyrazíte dříve a holdujete lezení, dá se využít buďto vnitřní stěna v Žilině, která je v pátek otevřena do 22 hodin nebo některé ze skal po cestě (např Súlov).

Cestou se můžete okoupat přírodním minerálním bazénku Zlá voda v obci Rojkov. Nejedná se ale o termální pramen.

Chcete dostávat upozornění o nových článcích, přednáškách a soutěžích? Registrujte se: 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním údajů a použití e-mailu k marketingovým účelům.