Jak se sbalit na trek a nic nezapomenout

28.04.2020

Jsem expert přes seznamy, a tak nemám jenom svůj hypersuperultraboží seznam "Než umřu chci", ale i seznam podle kterého se balím pokaždé, když vyrážím někam do hor. Dobře, přiznávám, je to spíš protože mám panickou hrůzu z toho, že zase něco zapomenu, což se mi občas podaří i tak. Třeba taková ta klasika - ešus mám, vařič mám, kartuši mám, zapalovač mám, jídlo mám, lžičku nemám. Takže už vím, že instantní těstoviny se sýrovou omáčkou, můžete bez problému jíst i kreditkou. Vyrazit bez zapalovače by bylo asi horší. Věřím tomu, že tuhle hrůzu nemám při balení jenom já a nebo, že takový seznam může pomoci nějakému trekovému začátečníkovi, proto jsem si řekl, že se o něj s Vámi podělím.

Někomu se může zdát, že těch věcí tahám zbytečně moc, někomu zas málo. Nejsem příznivcem stylu "ultranalehko", aby můj batoh vážil do 7kg, protože mám na cestách rád určitý komfort. Za ty roky, co se po horách pohybuji, jsem vyřadil spoustu zbytečností a vytvořil si určitý standard. Dost váhy jsem také ušetřil nákupem kvalitnějšího vybavení a dnes si stojím za názorem, že kupovat nekvalitní věci je zbytečné, protože je stejně dříve nebo později vyměníte za ty kvalitní, a ty původní Vám budou k ničemu. Na delší trek se stanem, výbavou na spaní do -10 stupňů, jídlem na týden a třemi litry vody se můj batoh většinou pohybuje kolem 15 kg. Což je takový zlatý střed, se kterým se dá bez problému fungovat, ale nic Vám nechybí. Seznam samozřejmě berte trochu s rezervou, protože jinak se člověk balí, když jde na víkend do Beskyd a jinak, když jde vylézt Matterhorn.

Batoh

Používám Deuter Guide 45+, velikost mi s mou výbavou stačí i na delší treky se zimní výbavou. Skvěle sedí na zádech, je nepromokavý (a to až tak, že když se mi v něm vylil tří litrový hydrovak, poznal jsem to až při vybalování mokrých věcí). Také má super úchyty na veškeré vybavení - lyže, sněžnice, cepíny, lano, stan a všechno možné. Nevýhodou může být to, že nemá kapsy na láhve, a tak se počítá s hydrovakem. Pokud se s ním chystáte lozit, počítejte s tím, že je třeba cca za 300 Kč přikoupit držák na helmu.


Oblečení - horní polovina těla

Triko s krátkým rukávem - zásadně používám trika z merino vlny, cenově jsou trochu dražší, ale investice se vyplatí. Výhodou merino vlny je to, že hřeje i když je materiál vlhký a nezapáchá ani po delším nošení. Takže i na delší přechod stačí v pohodě dvě trika. Na měsíc v Nepálu jsem si bral tři, a kdybych jedno neměl, asi by se tak moc nestalo. Za slušné ceny se dají pořídit v Decathlonu.

Triko s dlouhým rukávem

Mikina nebo hrubší triko s dlouhým rukávem

Nepromokavá bunda - nepromokavá, membránová bunda s dostatečným vodním sloupcem (alespoň 15 000 mm) a prodyšností. U prodyšnosti se někdy uvádí hodnota RET, čím je číslo nižší, tím lépe - takové slušné minimum je RET 6. Jindy se uvádí hodnota v gramech vody na čtvereční metr za 24 hodin, tam naopak čím vyšší číslo, tím lépe - slušná bunda začíná někde kolem 15 000 g/m2 za 24 hodin. 

Membránová bunda je tenká a lehká. Jejím úkolem je ochránit Vás před větrem a deštěm, nikoli zimou, na to máte jiné vrstvy. Pršet přece může i při 20 stupních. Membrán je spousta druhů, od těch, které si produkují výrobci oblečení sami až po nejznámější Gore-Tex. Je třeba zvážit, co potřebujete. Pokud jednou za čas vyrazíte na víkend do Jeseníků, nepotřebujete "goráčovku" od Tilaku za 15 000 Kč (ani já ji nemám), ale bude Vám stačit bunda z Decathlonu za 1 500 Kč.

Péřová bunda - obrovskou výhodou peří je jeho velká tepelná izolace, při nízké váze a objemu. Standardní váha "lehké péřovky", kterou si beru na hory nejčastěji, je kolem 350 g (záleží na velikosti). Obleču se do ní, když večer sedím před stanem nebo při zastávce na svačinku, ale měl jsem ji i pod membránovkou, během výstupu na Mont Blanc. Péřovka Vás neochrání před větrem (snadno profoukne) a nesmí navlhnout, jinak se její izolační vlastnosti blíží nule, a opravdu blbě se suší. Proto se občas používá jako střední izolační vrstva, právě pod membránovou bundu. Teplejší péřové bundy se používají do extrémních podmínek a většina z Vás ji asi potřebovat nebude.


Značek je spousta. Já si před lety koupil za 2 000 Kč starší typ této (odkaz), a byla se mnou všude - vrchol Mont Blancu, Everest Base Camp v Nepálu, zimní i letní Island, nespočet návštěv Skandinávie, včetně dvou za polárním kruhem a desítky dalších cest. Protože jsem ji už dvakrát roztrhl, pomalu dosluhuje a brzy ji vyměním za tu samou v novější verzi. Na opravdu extrémní podmínky mám tuto (odkaz).


Oblečení - spodní polovina těla

Kraťasy

Dlouhé kalhoty - ideálně materiál, který Vás udrží v teple, neprofoukne a pro komfort je mírně elastický.  Jako "hlavní kalhoty" bych rozhodně nevolil nic s nepromokavou membránou. Takové materiály hůře dýchají a to zvyšuje riziko, že se Vám v tom budou "vařit koule".

Nepromokavé kalhoty - nemám je s sebou vždy, záleží podle toho kam se chystám, a co tam plánuji dělat.

Podvlíkačky - oceníte pokud bude zima a to jak přes den, tak v noci ve spacáku.

Plavky - ty si beru úplně všude. I na místa, kde byste s nimi nepočítali. Před dvěma lety jsme se na konci září koupali v krásném jezeře 400 km za polárním kruhem, na Islandu zase byla úžasná horká přírodní jezírka a několikrát jsem v nich letěl cestou zpět, protože to byl můj poslední čistý kousek oblečení.

Spodní prádlo a další doplňky abych neumrznul

Spodní prádlo - opět preferuji merino vlnu. Tím, že nezapáchá a netvoří se v ní bakterie, Vám stačí na měsíční cestu třeba jen dvoje trenýrky a jste v pohodě. Otestoval jsem několik značek. Český výrobce Sensor mě hodně zklamal - docela vysoká cena a kvalita taková, že asi po deseti nošeních byly na vyhození. Dlouhodobě používám značku Zajo (odkaz) - super cena, střih a kvalita, jen většinou nemají skladem všechny velikosti. Teď aktuálně testuji od Decathlonu - za tu cenu jsou super, ale mně osobně vyhovuje více střih a materiál Zajo.

Turistické ponožky - než v nich vyrazíte na delší cestu, pořádně je otestujte a nebojte se do nich investovat. Znám lidi, co mají boty za 5 000 Kč a ponožky ani ne za stovku a pak se diví. Věřte mi, nic Vám nezkazí zážitek tak, jako puchýř na noze. Mně před lety sedl jeden typ a od té doby kupuji ten samý pořád dokola. Většinou beru 2-3 páry, podle délky a náročnosti cesty. Pokud očekávám chladnější počasí, beru alespoň jedny teplejší.

Ponožky na spaní -  není nic lepšího, než si po náročném dni zalézt do spacáku a mít nohy v teple. 

Péřové papuče - pokud je velká zima nebo trpíte na chlad od nohou, je to úžasná věc. Já používám tyto (odkaz).

Čepice - mám ji v batohu celoročně, protože mi na tu plešatou hlavu bývá zima. Večer v horách klesají teploty a už jsem zažil i červencové mrazy.

Rukavice - beru vždy alespoň dvoje - tenčí a teplejší.  Ideálně, aby byly alespoň jedny nepromokavé. Ve vysokých horách nebo na zimních přechodech doporučuji vzít i jedny péřové.

Nákrčníky - neuvěřitelně univerzální věc, většinou si s sebou beru tři. Můžete si je dát jako čelenku, aby vám nefoukalo za krk nebo dát přes ústa, abyste nedýchali studený vzduch, když spíte v mrazu venku.

Boty

Trekové boty - volím podle náročnosti treku. Většinou využívám superpohodlné LaSportiva TX5, na ledovec nebo lezení mám Montura Vertigo, na které sedí poloautomatické mačky.

Sandály - pokud jdete delší trek, oceníte je. Ideální na večer u stanu nebo když Vás čeká několik kilometrů po asfaltu a nechce se Vám to šlapat v pohorkách.

Věci na spaní

Spacák - o spacácích jsem se rozepsal v tomto článku (odkaz). Podle podmínek využívám buď Warmpace Viking 600 nebo Warmpeace Solitaire 1000.

Karimatka - ideální je lehká, pohodlná a pokud spíte v nižších teplotách, tak i s dostatečným tepelným odporem (číslo R - čím vyšší tím lépe). Špička na trhu je značka Therm A Rest (odkaz zde), která má u většiny modelů doživotní záruku a zajišťuje i servis poškozených kusů (moji prořízlou karimatku opravili za necelé dva týdny). Já od nich vlastním model NeoAir Xtherm a po cca 200 nocích, jsem z ní nadšený. Přestože je to nafukovačka, vydrží opravdu hodně, třeba stovky přeběhů mým dvaadvaceti kilovým psem.

Stan (případně bivakovací pytel nebo nic) - já osobně mám stan Jurek Top 2,5 lite - pro 2 lidi, 2 batohy a psa ideální, ale často spávám pod širákem. Stany Jurek mají obrovskou výhodu v jejich bezkonkurenčním pozáručním servise - už jsem ho opravoval dvakrát a nikdy to netrvalo déle než tři dny. Podobnou zkušenost mám i s dalšími českými značkami, jako třeba Warmpace nebo Pinguin.

Elektronika

Čelovka - věc, na které se nevyplatí šetřit nebo ji zapomenou doma. Dobré je s sebou přibalit náhradní baterie nebo mít model, který se dá nabíjet. Úplně nejlepší jsou typy s nabíjecím akumulátorem, který se dá nahradit tužkovými bateriemi (např. některé čelovky Petzl).

Power banka

Nabíječka na telefon a power banku - na spoustě treků scházíte občas do civilizace a tak můžete svá zařízení dobít, když si budete dávat kávu nebo sklenku vína.

Solární nabíječka - na toto téma připravuji článek.

Jídlo a vaření

Jídlo - o tom co s sebou beru k jídlu, jsem se rozepsal v tomto článku (odkaz).

Ešus - doporučuji si připlatit pár korun a koupit něco s nepřilnavým povrchem.

Vařič

Kartuše - jsou dva typy, šroubovací a napichovací (bajonetové - ty už nesundáte). Dávejte si na to pozor. Předloni na Islandu, jsem celý nadšený, našel v hromadě použitých kartuší jednu plnou. Za dva dny, když jsem ji potřeboval, Honzík zjistil, že nesedí na vařič. Pozor taky na ty, co jsou úzké a vysoké, snadno se převrací - s tím má zas zkušenost můj kamarád Michal, který tak přišel o svou večeři a snědl mi pak půlku té mé.

Lžíce

Nůž (s vývrtkou) - na trek Tour du Mont Blanc, který vede přes Francii, Itálii a Švýcarsko, jsme si vzali nůž bez vývrtky. Toho jsme, hlavně v prvních dvou jmenovaných zemích, hořce litovali. Během těch osmi dnů jsme vyzkoušeli všechny návody z Youtube, jak zaručeně otevřít láhev vína. Od té doby mám v životopise, v kolonce zvláštní dovednosti, napsáno "Umím otevřít víno stanovým kolíkem" (otevřít ne zatlačit ho dovnitř).

Hydrovak nebo láhve na vodu - přestože hojně využívám vybavení z Decathlonu, moje doporučení zní - hydrovaky tam nekupujte. Není nic horšího, než večer před odjezdem na výstup na Mont Blanc zjistit, že se Vám vylily 3 litry vody do batohu. Slabé místo je v napojení hadičky na vak, které se při větším tlaku povolí (když nacpaný batoh tlačí na vak). Doporučuji zainvestovat do něčeho, co má v tomto místě pojistku.

Vodní filtr - v našich a Slovenských horách nabírám vodu z potůčků a studánek bez filtru. Na Islandu nebo za polárním kruhem jsem ho taky nevyužil a v Alpách stačí kouknout, jestli nad Vámi zrovna není stádo krav. Ale zažil jsem situace, kdy jsme  v Srbsku, po dvou dnech bez vody našli rezavý sud, plný špinavé hnědé tekutiny s řasou a pulci, a tam se docela hodil. Do Asie nebo Afriky je vodní filtr samozřejmost, jen si dejte pozor, jestli ničí i viry, ne jen bakterie jako většina.

Hygiena

Zubní kartáček, pasta, zubní nit

Vazelína - vhodné na různé oděrky, otlaky nebo na unavená chodidla po celodenním šlapání.

Toaletní papír nebo !!!rozložitelné!!! vlhčené ubrousky

Ručník a sprchový gel

Vše ostatní, co bez čeho nedokážete přežít


Další věci, které by vám mohli chybět

Trekové hole - po třicítce na ně nedám dopustit.

Sluneční brýle - na delší treky beru zásadně dvoje. Není nic horšího, než ve vysokých horách přijít o sluneční brýle (třeba si na ně stoupnout v Rumunsku nebo ulomit už druhou nožičku v Nepálu). Na normální hory stačí kategorie 3, na ledovec nebo do vyšších nadmořských výšek doporučuji kategorii 4.

Pouzdro na brýle

Opalovací krém - "nevíš jaké je slunko sviňa", zvlášť ve vyšších nadmořských výškách nebo na ledovci.

Lůj na rty s UV faktorem - do hor naprosto nepostradatelná věc.

Repelent - pokud se chystáte do míst, kde Vás čekají létající krvelačné bestie (komáři), jako třeba na letní trek v Laponsku (např. Kungsleden), určitě ho nezapomeňte. Repelent je vždy nejlepší kupovat až na místě, protože ty dovezené z ČR, tam většinou nefungují.

Lékárnička - často podceňovaná věc, kterou nejvíce oceníte, když se něco stane.

Pojištění - o tom jak se pojistit do hor si můžete přečíst v tomto článku (odkaz).

To je z toho "základního" vybavení vše, teda pokud jsem na nic nezapomněl. Určitě Vám nemusím vysvětlovat, že pokud se chystáte na ferraty, nebylo by od věci zabalit si helmu, úvazek, ferratovou brzdu, odsedku, ferratové rukavice a případně lano na dojištění nebo záchranu. Stejně tak vybavení na ledovec nebo lezení v horách. Doufám, že pro Vás byl tento článek přínosný a pokud máte něco, co jsem neuvedl, a Vy se bez toho na treku neobejdete, podělte se o to dole v komentářích.

Chcete dostávat upozornění o nových článcích, přednáškách a soutěžích? Registrujte se: 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním údajů a použití e-mailu k marketingovým účelům.