Jak se pojistit do hor

20.08.2019

Vzhledem k tomu, že se živím jako finanční poradce, často se na mě lidé obrací s požadavkem na vyřízení cestovního pojištění. Z praxe vím, že lidé často neví jaká rizika jim hrozí, a které pojištění je dobré zvolit. Sepsal jsem proto následující článek.

Pokud se vydáváte do zahraničí, většinou dopředu víte co je cílem vaší cesty, a podle toho je dobré se pojistit. Jiné krytí zvolíte, když se jedete válet k moři, a jiné zas jestliže plánujete několikadenní přechod hor, lozit ferraty, nebo třeba zdolat vrchol Mont Blancu.

Na co si dát pozor?

Pokud si sjednávám pojištění, je důležité zvolit následující:

- správnou destinaci (pojištění pro Evropu nemusí platit v Rusku, určitě nebude platit v Africe, a územní rozsah "celý svět" ne vždy platí v USA),

- vhodný limit pojistného krytí (pokud jedu do zemí kde je vyšší cenová hladina, je dobré zvolit i vyšší limity - navíc mohou být zvlášť uvedené limity, např. na zubaře),

- rizikové sporty - jestliže plánujete vykovávat jakýkoli sport, ať už rekreačně, nebo v rámci soutěže, je dobré si zjistit, zda se na něj pojištění vztahuje.

Na co stačí pojištění u platební karty?

Platební karty občas nabízejí jako službu navíc úplně základní cestovní pojištění, týká se to jak výše limitů, tak i sportů . Tuto variantu bych zvolil maximálně na válecí dovolenou. Už i při dovolené v Tatrách můžete mít problém - pojištění u platební karty nejspíše nebude zahrnovat zásah horské služby.

Hraje roli nadmořská výška?

Ano. U většiny základních cestovních pojistek je krytí omezeno do výše 3 000 - 3 500 metrů nad mořem. Pokud se chystáte vydat na běžnou turistiku, nebo lyžování na ledovci nad touto hranicí, je třeba si připojistit krytí rizikových sportů.

Zásah horské služby

Ne každé cestovní pojištění plní zásah horské služby. Je také důležité si uvědomit, že zásah HS pojišťovny rozlišují na záchrannou, a pátrací akci. Záchranná akce je to v případě, že se zraníte a horská služba ví, kde se nacházíte. O pátrací akci se pak jedná v případě, že se ztratíte a HS vás musí hledat.

Hlavně ne Alpenverein!

Alpenverein je oblíbené celoroční pojištění za docela slušnou cenu (od 1 610Kč ročně), kdy jako bonus získáváte slevy na horských chatách v Alpách. Z vlastní zkušenosti vím, že právě tyto slevy jsou nejčastějším důvodem, proč si lidé Alpenverein kupují. K tomu všemu Alpenverein kryje záchranné i pátrací akce do limitu 25 000 Euro. Proč ho teda nedoporučuju? Limit na krytí léčebných výloh je pouze 10 000 Euro, tedy něco málo přes čtvrt milionu korun. Což je částka, za kterou vám ve švýcarské nemocnici řeknou maximálně "Dobrý den".

Pojištění od Českého horolezeckého svazu (ČHS trio)

Podobně jako Alpenverein se jedná o celoroční pojištění vhodné zejména do hor, které je možné sjednat v různých variantách. Jak podle lokality Evropa a celý svět, tak podle délky nepřetržitého pobytu v zahraničí 30, 90, 180 nebo 365 dnů. Volba varianty ovlivňuje cenu, ta se pohybuje pro dospělého od 785 do 5 505 Kč. K ceně pojištění je třeba připočítat ještě 400Kč za roční členství v Českém horolezeckém svazu.

V rámci balíčku je možné zvolit i variantu "trio", kdy za 1 590 Kč získáte k členství ČHS a základnímu pojištění (Evropa do 30 dnů nepřetržitého pobytu), i členství ve Slovinském horolezeckém svazu. To vám umožní dosáhnout slev na více než 1 300 alpských chatách, podobně jako s Alpenvereinem.

  • Limit plnění léčebných výloh 3 000 000 Kč (12x více než Alpenverein),
  • plní pátrací a záchranné akce do limitu 900 000 Kč,
  • bez omezení nadmořské výšky,
  • plní ferraty všech obtížností,
  • slevy na chatách v Tartách a Alpách (slevy na Alpenverein v Tatrách neplatí).

Za mě bych řekl, že je to nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění do hor na českém trhu.

Jak se pojistit když:

Jedu na turistiku do Tater

Pokud se jedná o běžnou turistiku po značených stezkách v letním období, není třeba žádného speciálního pojištění (nejedná se o rizikový sport, ani nadlimitní nadmořskou výšku). Na co je však třeba myslet, je připojištění zásahu horské služby (pro jistotu i s pátrací akcí).

Protože pátrací akci v cestovním pojištění nabízí jen Uniqa, Česká pojišťovna, Union pojišťovna a Wüstenrot (poslední dvě jmenované plní jen na území Slovenska a navíc je třeba si riziko připojistit), doporučil bych cestovní pojištění od Uniqa pojišťovny z důvodu vyšších limitů. Pokud jezdíte do hor často, spočítejte si, jestli není lepší zvolit pojištění od ČHS, a získat tak i slevy na Tatranských chatách.

Chystám se na ferraty

Ferraty se dělí na stupně obtížnosti od A po F a ne každá pojišťovna umí pojistit všechny. Třeba na cestovní pojištěné hojně užívaná AXA, umí v rizikových sportech pojistit maximálně stupeň C.

Zde bych volil cestovní pojištění od České pojišťovny, které kryje v základu všechny stupně ferrat tzn. bez příplatku za rizikové sporty.

Chci zdolat Alpskou čtyřtisícovku

Pokud mám v plánu zdolat čtyřtisícovou horu, je třeba hledat pojištění, které kryje následující:

  • Pobyt nad 4 000 m.n.m.,
  • připojištění rizikových sportů - horolezectví (pokud máte cepín, mačky a jste ve skupině navázáni na laně, pojišťovny většinou takovou činnost klasifikují jako horolezectví, i v případě, že se jedná o vysokohorskou turistiku),
  • zásah horské služby - v takovém případě je třeba požadovat pojištění záchranné i pátrací akce.

Buďto připadá v úvahu použít krátkodobé pojištění od České pojišťovny s příplatkem za rizikové sporty, to však vychází cca 100Kč na den. Proto je dobré si spočítat, zda není výhodnější použít celoroční pojištění od ČHS za 795Kč.

Letím na trek do Nepálu

Přestože se většinou jedná o klasickou turistiku po běžných stezkách, můžete se snadno dostat i do nadmořské výšky nad 5 000 metrů, kde nejen že neplatí klasické  cestovní pojištění, ale v některých případech už nestačí ani rizikový příplatek. Protože do Nepálu neletíte na víkend, ale minimálně na 2 týdny, stojí už za to si sjednat celoroční pojištění od ČHS na celý svět za 1 965 Kč na 30 dnů.

Jak jsem pojištěný já?

Protože se v horách pohybuji často, vyrážím na náročnější ferraty i na ledovce nad 4 000 metrů, zvolil jsem si pojištění od ČHS (Evropa do 30 dnů) bez členství ve Slovinském horolezeckém svazu, jelikož na jiné než Tatranské chatě jsem letos  ještě nespal. Aktuálně si budu muset připlatit za variantu "svět", jelikož se na podzim chystám vyrazit pod Nepálské osmitisícovky. 

Chcete dostávat upozornění o nových článcích, přednáškách a soutěžích? Registrujte se: 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním údajů a použití e-mailu k marketingovým účelům.